Zimní táboření Hochficht / Smrčina 2001

Na dny 16. až 18. 11. 2001 povolil naší TJ Condor Praha Tourismusverband Klaffer am Hochficht zimní táboření v lyžařském areálu Hochficht. Vlastní tábor mohl být umístěn ve výšce 1035 m na okraji sjezdovky z Reischlbergu (Hraničník 1281m). V tomto termínu je v naší republice vítán nastávající zimní čas na několika místech zimním tábořením již mnoho let (Kalendář zimních táboření). Táborníci rádi vyhledávají místa s dalekými rozhledy (před léty se tábořilo například na Kleti).
Vzácným pochopením turistického svazu v Klaffru bylo umožněno vybudovat náš tábor přímo u vyhlídkového bodu na Alpy. Účastníkům akce záměr vyšel. Po celé dva dny bylo možno za různého osvětlení pozorovat alpský hřeben počínaje vrcholky Phyrgas a Warscheneck, přes Totes Gebirge k masivu Dachsteinu a dále přes Tennen – a Hagengebirge, vrcholy Hochkönig a Watzmann až po pohoří Wilder Kaiser a Bavorské Alpy. Noční mráz –6° a –9° C za velmi slabého větru byl společně s několika cm sněhu kolem nás příjemným úvodem do nadcházející zimy. Při vycházce na Hochficht jsme narazili na velmi pěknou skupinu skal Schönberger Felsen s vrcholovým křížem z roku 1995. Mohli jsme sledovat i čilý stavební ruch při úpravě a rozšiřování sjezdového areálu o novou sedačkovou lanovku za Schwarzenbergu.
Na naši akci jsme bezúspěšně zvali i další zimní táborníky a turisty z Prachatic a Horní Plané. Je škoda, že akce tak zůstala pouze oddílová se třemi stany. My na ní ale budeme velmi rádi vzpomínat a v příštím roce ji připravíme znovu.

Michal Streubel

 (článek byl uveřejněn v Jihočeských listech 24. XI 2001 a Atuální informaci ATJSK ČR 5/2001, verze před gramatickou korekturou)