Štvanice v Milíčovském lese

01.01.2009 00:00

Informační server Podlupou přinesl aktuální článek o štvaní a zabíjení zvěře některými psy v Milíčovském lese. Letošní zima byla k volně žijícím živočichům již tak dost krutá a člověk by jim neměl život ještě více komplikovat. Bohužel to není problém jen Milíčovského lesa, ale volně žijící živočichové jsou v nebezpečí i jinde ve zbytcích přírody v Praze 11 a okolí. Možnost vytvořit rozsáhlou kompaktní zónu zeleně okolo Botiče, s napojeným Milíčovským lesem, která by poskytovala zvěři více prostoru postupně mizí pod plány developerů a dopravních inženýrů, které lákají volné plochy. Naše sídliště je velké a zelených ploch je málo, takže i procentně ojedinělé nezodpovědné chování obyvatel vůči přírodě se zde koncentruje v poměrně velké absolutní hodnoty projevů jejího poškozování. Někde se navíc kromě psů přidává problém toulavých koček pleních hnízda, nebo lokálně přemnožených strak, které trýzní ostatní ptáky. Přírodní výběr je výrazně vychýlen, narušené mechanismy rovnováhy se projevují i na flóře, která je ohrožována parazity a nemocemi, kdy vítězí agresivnější odolnější druhy, hostující choroby a škůdce napadající další organismy, nebo produkují různé alergeny. Údržba zeleně stojí nemalé veřejné prostředky a narušená přírodní rovnováha tuto údržbu jen dále prodražuje. Ne všechny stromy na P11 jsou odolné kultivary a tak snižování druhové rozmanitosti zahájené štvanicí v Milíčovském lese se ve svém důsledku může projevit onemocněním stromů vedle bytu nezodpovědného chovatele.

Michal Streubel

 

(článek byl uveřejněn v časopisu Klíč, verze před gramatickou korekturou)