Návrat Krkavčí hrušky

01.01.2009 00:00

Od dávných dob se pole v místech kde dnes vedle dálnice končí ulice Malebná a V Lomech nazývala U Krkavčí hrušky. Se zánikem polí zanikl mezi lidmi i tento pomístní název. Zůstal zachován pouze na pozemkových mapách a v kronice.
Firma Eurotel, která v těchto místech vystavěla své provozní centrum sítě, vysadila na svůj pozemek kromě jiných stromů i hrušeň (odrůda Pyrus Calleryana Chanticleer.). Jde o okrasnou alejovou odrůdu hrušně, s tmavě zelenými listy, která se na jaře osype bílými květy, ze kterých vyrostou drobné nahnědlé plody nelákající vosy. Na podzim se její listy zbarvují mnoha odstíny od žluté k hnědé. Tyto hrušně vytvářejí v koruně vhodné podmínky pro hnízdění ptáků.
Eurotel vyhověl přání obyvatel, kteří chtěli podpořit starý pomístní název skutečným stromem. Od listopadu 2005 máme tedy v Chodově novou Krkavčí hrušku, přejme jí úspěšné zakoření, aby nás mohla dlouho těšit. Jestli se k hrušce vrátí i pomístní název záleží jen na nás.

Michal Streubel