Kamenné kříže na Broumovsku po roce

01.01.2009 00:00

V Broumovsku 3-4/2000 jsem popsal existující i ztracené kamenné kříže v hranicích stejnojmenné CHKO, mezitím došlo ke dvěma změnám. Mohutný kamenný kříž (0105) u České Metuje se opět vrátil na své původní místo k silnici do Police nad Metují. Obyvatelé České Metuje za podpory svého Obecního úřadu poškozený a zřejmě k odcizení připravený monolit opravili a znovuvztyčili u silnice. Tento jeden z nejkrásnějších kamenných křížů v ČR s tajemným vzkazem se tak opět stal ozdobou tohoto místa a celého kraje. Umístění kamenného kříže bylo mírně posunuto směrem od silnice, aby kámen tolik netrpěl ”silničním sprejem”. Tento způsob návratu kamenného kříže do krajiny i do povědomí místních obyvatel je příkladný.
Bohužel subtilní kamenný kříž ve Starostíně (1662) podobné štěstí neměl, zmizel neznámo kam ještě před vydáním mého popisu. Bylo po něm vyhlášeno zatím neúspěšné pátrání prostřednictvím Meziměstského zpravodaje. Městský úřad v Meziměstí i centrální evidence kamenných křížů při muzeu v Aši budu vděční za každou informaci (historickou i současnou) o této ztracené památce. Záleží jenom na nás jestli uchováme na Broumovsku neopakovatelnou milou tvář kulturní krajiny, nebo jestli dopustíme, aby se po vyrabování kulturního a přírodního bohatství ”neznámými pachateli” přeměnila na poušť.

Michal Streubel

 

(článek byl uveřejněn ve časopise Dědictví Koruny české 4/01, verze před gramatickou korekturou)