Galerie za polárním kruhem

01.01.2009 00:00

V naší TJ rádi a často jezdíme do Skandinávie. Pro Středoevropana nabízí tento jedinečný kout Evropy, kromě hodnotné přírody mnoho jiných zajímavých zážitků. Na většinu zážitků je možné se připravit studiem průvodců a podobně. Neočekávané momenty však přináší setkání s místními obyvateli a jejich prací. Jedním takovýmto nečekaným zážitkem se stalo setkání s dvěma Středoevropany dlouhodobě usazenými vysoko nad polárním kruhem v norské obci Kautokeino. Tito lidé zde dokázali přežít, vybudovat neuvěřitelně hezkou a jedinečnou galerii. Navíc dokázali oživit šperkařství místních Laponců. Toto symbiózní soužití dvou zdánlivě odlišných světů nám jasně ukázalo, že záleží hlavně na lidech. Žijí si zde prostě svůj neobyčejně plný a čestný život vzdálený našemu pinožení. Výpravný Bulletin z galerie přeložili naši členové po návratu domů, jen tak z radosti nad krásnem, do češtiny a překlad poslali zpět na Sever. Přejeme si aby se stále více českých turistů mohlo těšit z poznání tohoto ojedinělého místa.

(článek byl uveřejněn v Atuální informaci ATJSK ČR 4/1999, verze před gramatickou korekturou)