Chodovský Mikuláš se vydařil

01.01.2009 00:00

V úterý 5. prosince odpoledne se konalo na kruhovém náměstí v Centru Chodov setkání Mikulášů a soutěž o putovní Mikulášský pohár občanského sdružení Chodov pro nejsympatičtější mikulášskou skupinu a masku Jižního Města. Akci pro děti pořádali Centrum Chodov, občanské sdružení Chodov a Chodovské hnutí pro Prahu. Pro malé návštěvníky měli Mikuláši připravené velké koše s dárky od Centra Chodov. Dárečky rozdávali za odříkané básničky. Malé neposedy si vzal na chvíli do parády některý z čertů a hříšník honem sliboval, že to či ono již dělat nebude, či naopak, že něco dělat bude. Pro malé návštěvníky byla též připravena možnost bezplatného vyfotografování se s Mikulášem, andělem a čertem. Akce naplněná dětskými úsměvy všechny potěšila.
Bylo však také nutné vybrat vítěze soutěže. Pětičlenná porota měla rozhodnout mezi osmi přihlášenými soutěžícími. Kostýmy a masky perfektní, soutěžící plní elánu, byl to oříšek. Známá skupina Chodovské „Áčko“ pod vedením čerta Jirky, která provádí pochůzky v Chodově již více jak čtvrt století, se považovala za favorita. Čert Jirka však větřil potíže a snažil se porotu všemožně zaujmout. Skákal, hrozil, láteřil, četl ze zlobné knihy hříšníků, lehal si na zem, honil děti, mával koštětem, hlomozil řetězem, lomcoval s vánočním stromem, vtíral se řediteli, pořadatelům, zástupcům samosprávy i porotě, mazal kolemjdoucí pekelnou mastí a dokonce si pořídil i zánovní pytel na zlobivce. Ale všechno marné, porota se přiklonila na stranu mládí. Ceny udělila mikulášským skupinám, které teprve začínají a ve kterých vidí pokračovatele místní mikulášské tradice. První místo získala pětičlenná skupina „14“ (Julie, Helena, Carolin, Gábina a Natálie), druhé místo obsadila tříčlenná skupina „Starochodovská“ (Hanka, Lukáš a Honza) a na třetím místě se umístil čertík Eliška. Kromě poháru získali soutěžící na prvních třech místech i věcné ceny.
Putovní pohár bude vystaven ve školách, kde žákyně studují, a poté bude až do dalšího ročníku i s fotografií vítězné skupiny vystaven v restauraci v Chodovské tvrzi. Více fotografií z naší akce si můžete prohlédnout na stránkách Centrum Chodov a Chodovské hnutí pro Prahu.
Děkuji všem, kteří s námi společně přispěli k příjemné mikulášské atmosféře Jižního Města, a těšíme se na setkání při dalším ročníku nebo na jiných našich akcích.

Michal Streubel
os Chodov, porotce